Forum Ruch Raeliański - Forum Społeczności Raeliańskiej w Polsce Strona Główna Ruch Raeliański - Forum Społeczności Raeliańskiej w Polsce
Patrz w niebo - Czytaj stare pisma - Śledź osiągnięcia nauki
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

FAQ: AKT APOSTAZJI I KONSEKWENCJE

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Ruch Raeliański - Forum Społeczności Raeliańskiej w Polsce Strona Główna -> FAQ
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Polski Ruch Raeliański
Organizacja



Dołączył: 20 Paź 2006
Posty: 98
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 14 razy

PostWysłany: Śro 10:52, 18 Cze 2008    Temat postu: FAQ: AKT APOSTAZJI I KONSEKWENCJE

AKT APOSTAZJI I KONSEKWENCJE


Co to jest Apostazja?

Współcześnie apostazja rozumiana jest jako świadome, dobrowolne i publiczne wyrzeczenie się przynależności do Kościoła.

Skutki apostazji mogą również zostać wywołane niekoniecznie z inicjatywy zainteresowanego, lecz na podstawie świadectwa świadków, którzy potwierdzają taką decyzję i wolę apostaty.


Jakie są skutki apostazji z Kościoła Rzymsko Katolickiego?

W przypadku apostazji nie można mówić o nakładaniu ekskomuniki, ponieważ apostazja sama w sobie jest zerwaniem komunii (łączności) z Kościołem i ekskomunika następuje na mocy samego prawa kanonicznego. Apostazję można więc traktować jak ekskomunikę na własne życzenie. Z tego powodu na apostatę nie nakłada się kar kościelnych, ponieważ prawo kanoniczne obowiązuje tylko członków Kościoła.

Apostata sam pozbawia się łączności z Kościołem, więc nie może oczekiwać życia sakramentalnego, kościelnych urzędów, godności, przywilejów itp.

Konsekwencją prawną jest również stosowna adnotacja w księgach parafialnych.


Dlaczego wymagany jest akt apostazji z Kościoła Rzymsko Katolickiego lub dotychczasowej wspólnoty religijnej od przyszłych Raelian ?

Teoretycznie, jak ktoś decyduje się na chrzest raeliański, czyli Przekazanie Planu Komórkowego (FAQ: PRZEKAZANIE PLANU KOMÓRKOWEGO), przed przystąpieniem do tej ceremonii, wpisuje się do raeliańskiej "księgi ochrzczonych", a także wypełnia w 3 egzemplarzach Akt Apostazji (jeśli wcześniej był chrzczony w Kościele Rzymskokatolickim lub innym kościele, gdzie figuruje w rejestrach ochrzczonych parafii, w której został ochrzczony) - 1 egzemparz Aktu Apostazji zachowuje Ruch Raeliański i pozostaje on w archiwach Ruchu, 2 egzemplarze otrzymuje osoba przystępująca do PPK: jeden egzemplarz jest dla niej, drugi egzemplarz jest przeznaczony do wysłania do parafii, gdzie została ochrzczona, i ten drugi egzemplarz musi wysłać lub donieść do tej parafii we własnym zakresie. Przez ten akt, oficjalnie występuje ze swojego wcześniejszego kościoła, ponieważ przyjmuje raelianizm.

Jeżeli osoba przystępująca do PPK nie była wcześniej ochrzczona w żadnym kościele, podpisuje deklarację, że formalnie nie należy do żadnego kościoła ani religii.

Przekazanie Planu Komórkowego to oficjalny i publiczny akt uznania Elohim za stwórców, to też uznanie Przesłania i tego, że akceptujemy w swoim życiu zalecenia i zasady dane nam przez Elohim. Wśród tych zaleceń jest również rezygnacja z przynależności i praktyk w religiach teistycznych. Akt Apostazji jest więc jedną z konsekwencji naszych decyzji związanych z przyjęciem raelianizmu.


Czy to oznacza również zakaz uczestniczenia w wydarzeniach rodzinnych takich jak Święta Bożego Narodzenia i podobnych ?

Co do wigilii i wielkiej nocy, jak i innych świąt religijnych innych religii, raelianina nie obowiązuje zakaz uczestniczenia w prywatnym świętowaniu jego rodziny lub bliskich, ale z pozycji osoby, która jest innego wyznania (raeliańskiego), a uczestniczy, ponieważ włącza się w życie swoich bliskich lub znajomych.

Po dokonaniu Aktu Apostazji nie możesz być również świadkiem (świadkową) na ślubie, ani ojcem chrzestnym (matką chrzestną), ponieważ przyjmując do swojego życia nauki raeliańskie, przyjmujesz również zasadę, że nie należy chrzcić ani włączać do jakiejkolwiek religii małych dzieci.. że należy swoim dzieciom mówić o róznych religiach istniejących na Ziemi, i jak dziecko będzie dorosłe, dać mu wolność przystąpienia do religii lub światopoglądu, jakie samo dziecko, świadomie wybierze. Rola "ojca chrzesnego" dla nieświadomego noworodka, moim zdaniem, stoi w pewnym sensie w sprzeczności z naukami Przesłania.

"Nigdy nie narzucaj żadnej religii dziecku, które jest larwą niezdolną by zrozumieć co się mu dzieje. A więc nie należy dziecka ani chrzcić, ani obrzezać, ani wykonywać jakichkolwiek innych aktów, których ono nie zaakceptowałoby. Trzeba poczekać, aż osiągnie wiek zrozumienia i wyboru, i jeśli w tym momencie będzie czuć się przyciągnięty przez którąś religię, należy dać mu wolność przyłączenia się do niej." (Przesłanie od Przybyszów z Kosmosu - Rozdział "Klucze" - "Narodziny")


Lubię ceremonialne wydarzenia, mogę wziąć ślub kościelny po apostazji z kościoła ?

Branie ślubu kościelnego jest sprzeczne z naszym światopoglądem i z raelianizmem, ponieważ założenia ślubu kościelnego kłócą się z tym, co nauczają nas Elohim w Przesłaniu.

Ślub Kościelny (Kościoła Katolickiego) bazuje na przysiędze danej istocie nadprzyrodzonej (której nie wyznajemy, i w której wierzenie odrzucamy), że pozostaniemy z drugą osobą aż do śmierci - to natomiast jest w pewnym sensie aktem przywłaszczenia drugiej osoby. Przesłanie naucza nas, byśmy odrzucili instytucję małżeństwa jako kontrakt i akt posiadania na własność drugiej osoby, ponadto naucza nas również, byśmy żyli z drugą osobą tak długo, jak będzie panować miłość, i byśmy nie pozostawali z kimś z przymusu, jeżeli już nie ma miłości.

Kilka fragmentów Przesłania:

Wybierz swobodnie swojego partnera, jeśli pragniesz jednego. Ślub, niezależnie od tego, czy jest cywilny, czy religijny, jest niepotrzebny. Nie można podpisać kontraktu, jak przy sprzedaży ropy, aby połączyć żyjące istoty, które się zmieniają ponieważ żyją.
Odrzucisz więc ślub, który jest tylko proklamacją własności drugiej osoby. Mężczyzna i kobieta nie mogą być własnością nikogo. Każdy kontrakt może tylko zniszczyć harmonię istniejącą między dwiema istotami. Kiedy czujemy się kochani, czujemy się wolni kochać; kiedy podpisaliśmy kontrakt, czujemy się jak więzień zmuszony kochać i tego lub innego dnia zaczynamy się nawzajem nienawidzieć.
Żyj z osobą wybraną przez ciebie tak długo, dopóki czujesz się z nią dobrze. Kiedy przestaje się razem układać, nie pozostawajcie razem, ponieważ wasze współżycie stałoby się piekłem. Każda istota żywa się rozwija i tak jest dobrze. Jeśli ewolucje są podobne, związek jest trwały, lecz jeśli ewolucje są odmienne, związek nie jest już możliwy. Osoba, która ci się podobała, teraz już ci się nie podoba, ponieważ ty (lub druga osoba) zmieniłeś się. Trzeba się rozstać zachowując jeszcze świeże wspomnienie wspaniałych chwil spędzonych razem zamiast niszczyć to poprzez bezużyteczne napięcia, które powodują agresję. Dziecko nosi na sobie ubrania, które pasują na nie, lecz gdy wyrasta i owe ubrania już nie są odpowiednie, musi je zdjąć, aby założyć inne, w przeciwnym razie podrze je. Ze związkiem jest tak samo, trzeba się rozstać zanim się rozerwie. Przede wszystkim, nie martw się o swoje dziecko, dla niego będzie lepiej, jeśli będzie tylko z jednym z rodziców, lecz w harmonii, niż gdy pozostanie z dwoma rodzicami i w atmosferze niezgody lub bez doskonałej harmonii. Nie zapominaj, że dzieci są przede wszystkim indywidualnościami.
(Przesłanie od Przybyszów z Kosmosu - Rozdział "Klucze" - "Pełny Rozwój")

"Dlatego obchodzimy śluby, które nie są zobowiązaniem na całe życie. Przewodnik raeliański mówi nowożeńcom: „Bądźcie szczęśliwi razem, czy to na tydzień, na miesiąc, na rok, czy na całe życie. Ale miejcie mądrość, by się rozstać, gdy nie będziecie już się kochać, zanim zaczniecie się nienawidzić.”
Tak samo obchodzimy rozwody, gdyż dla nas wszystko jest powodem do świętowania i radości.
Przewodnik raeliański mówi do rozwodzących się: „Żyliście szczęśliwie razem przez pewien okres czasu, bądźcie teraz szczęśliwi oddzielnie, ale kochajcie się i respektujcie się nadal, nawet żyjąc oddzielnie”. I wtedy ceremonia kończy się ostatnim pożegnalnym pocałunkiem.
Ta harmonia panująca podczas rozstania się jest bardzo ważna, zwłaszcza gdy mogą przy tym uczestniczyć dzieci.
To pozwala dzieciom zobaczyć, że można żyć i rozstać się w harmonii, co jest bardzo ważne dla ich rozwoju."
(Tak dla klonowania człowieka - Rozdział "Cywilizacja Przyjemności")

Branie ślubu kościelnego jest sprzeczne z Przesłaniem. Co do ślubu cywilnego - w wyjątkowych przypadkach, jest on akceptowany wyłącznie jako środek do osiągnięcia pewnych formalnych korzyści (np. jak partner ma obywatelstwo obcego kraju i chcemy ułatwić mu stały pobyt, lub jak formalność ta przynosi pewne korzyści podatkowe lub administracyjne.) - jednak nasz Prorok Rael zaznacza, że ślub cywilny jest wyłącznie akceptowalny dla raelianina jako urzędowa formalność (bez ceremonii, nawet "bez ślubnego pocałunku")

Oczywiście, w tym miejscu każdy jest wolny żyć lub nie żyć w zgodzie z zasadami, które przyjął.

W świetle powyższych wywodów, myślę że zanim będziesz myślowo wybiegał tak w przód, wpierw na spokojnie przeczytaj dobrze Przesłanie, przysłowiowo zapoznaj się ze wszystkimi "za" i "przeciw".


Co da mi papierek w postaci Aktu Apostazji?

Występując z Kościoła Rzymsko Katolickiego (z odpowiednią adnotacją w Księgach ochrzczonych w danej Parafii) przestajesz widnieć jako wierny, a to oznacza, że statystyki przestają być sztucznie zawyżane. Te z kolei służą w relacjach Kościół Rzymsko Katolicki - instytucje państwa. Na ich podstawie jest tworzona fikcyjna siła Kościoła Rzymsko Katolickiego. Kościół bowiem zalicza do swoich wiernych wszystkich ochrzczonych, a nie tych co faktycznie wiernymi się czują i uczęszczają chociażby na msze Św. W obliczu malejącej liczbiy statystycznej, Kościół i państwo zostanie zmuszone do weryfikacji polityki względem siebie. To przyspieszy zmiany w państwie i samym Kościele, i wyjdzie na dobre obu instytucjom. Państwo przestanie pytać się o opinię kościoła (słuchać opinii Kościoła) w wielu sprawach, takich jak aborcja, klonowanie, żywność modyfikowana genetycznie itd. A Kościół przestanie próbować wpływać na sprawy państwa, takie jak religia w szkołach, czy krzyże w instytucjach państwowych.

W przyszłości Kościół straci argumenty przemawiające za utrzymaniem Konkordatu z Państwem. To z kolei zaowocuje zakręceniem kurka z pieniędzmi z budżetu państwa, zakończą się ulgi podatkowe dla religii dominującej. Swoje znaczenie straci ślub kościelny, za nim w ślady pójdzie państwo znosząc potrzebę ślubu cywilnego, i jednostka, człowiek stanie się zupełnie wolny, niezależny od wymogów państwa warunkujących instytucję "rodziny" jako jedynej komórki społecznej.

Wbrew pozorom, pojedynczy Akt Apostazji znaczy o wiele więcej niż nam się wydaje. Nie chodzi tutaj o popisanie się przed sąsiadami, ani wejście w nurt "New Age". Tutaj chodzi o przyszłość naszą i przyszłych pokoleń. Naszym obecnym działaniem, zerwiemy w ten sposób odwieczne okowy, które zabraniały nam perspektywy rozwoju i samorealizacji.

Owszem, odetnie nam to możliwość uczestniczenia w uroczystościach kościelnych, takich jak ślub czy komunia Św. Jednak, z filozoficznego puntu widzenia i tak nic dla nas nie znaczyły, a podobała się nam jedynie otoczka - kobieta chce być adorowana przed tłumem, będąc w białej sukni i powiedzieć "TAK" komuś, na kim jej zależy. Jednak dla pionierów nowego świata, nie wszystko jest pozbawione poświęceń.

Co nam daje Akt Apostazji? Komfort sumienia Smile.


Byłem RAELIANINEM, ale po jakimś czasie doszedłem do wniosku że jednak to nie jest to. Czy w związku z tym będę mógł wystąpić formalnie ze wspólnoty raeliańskiej?

Tak. Dokładnie na takiej samej zasadzie, na jakiej ma to miejsce podczas wystąpienia z Kościoła Rzymskokatolickiego. Wystarczy zwykłe OŚWIADCZENIE WOLI w dwóch egzemplarzach wysłane listem poleconym (za potwierdzeniem odbioru) do przewodnika raeliańskiego na Polskę, który wykreśli Cię z rejestru Przekazań Planu Komórkowego i odeśle potwierdzenie dokonania wykreślenia na jednym z egzemplarzy. Nie ma żadnych przeciwwskazań, byś wystąpił ze wspólnoty raeliańskiej. Jeśli sądzisz, że lepiej zrealizujesz się w inny sposób lub odnalazłeś inną religię, która bardziej Tobie odpowiada, to tym bardziej powinieneś to zrobić.


Gdzie mogę otrzymać formularze Aktu Apostazji?

Raeliańską formatkę (wystapienie z Kościoła Rzymskokatolickiego z powołaniem się na zmianę wyznania i przejście na raelianizm) otrzymasz pisząc na adresy:
poland(małpa)rael.org lub ruchraelianski(małpa)gmail.com

Polecamy również następujące portale zajmujące się tą tematyką:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

Jedyny temat do dyskusji o tym zagadnieniu na naszym forum (po zarejestrowaniu się):
Akt Apostazji


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Polski Ruch Raeliański dnia Śro 11:07, 18 Cze 2008, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Ruch Raeliański - Forum Społeczności Raeliańskiej w Polsce Strona Główna -> FAQ
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin